Födda 1765-1775 i N.Sandsjö. Någon efterkontroll har ej gjorts, därför kan ev. någon felläsning  förekomma.

Senaste ändring 2001-04-20

Datum Barn Fader Moder Bostad

 

17650108  Kerstin  Lars Pärsson Annika Isacsd Bygget 
17650112  Catharina  Anders Nilsson Annika Mårtensd Rödja Brog 
17650122  Anders  Sven Jonsson Sara Pärsd Delskogen 
17650127  Johan  Jonas Mårtensson Kerstin Håkansd Ånhult
17650204  Elisabet Magdalena Petter Trulsson Anna Lotta Ljungqvist Svinås Norrg
17650205  Johan    Catharina Nyaby
17650215  Stina  Jonas Sellegren Kerstin Persd Dissedala söderg
17650301  Margaretha  Magni Westii Tracteurens Eva Yberg Möcklamo Gästgivareg
17650301  Sara  Jonas Nilsson Ryttare Annika Nilsd Möcklamo Söderg 
17650305  Jonas  Pär Dräng Lena Bodanäs
17650308  Lena  Sven Jonsson Kerstin Johansd Paradis 
17650311  Andreas  Peter Gustafsson Skräddare Margreta Jonasd Delskogen
17650327  Per Adolph Axel Printzenschöld Ryttmäst Maria Elisabet Nordberg  Bodanäs 
17650327  Johannes  Anders Nilsson Catharina Johansd Helleved Qvarn 
17650329  Lars  Nils Håkansson Maria Jönsd Buggeryd mellang 
17650418 Anders  Sven Larsson Maria Hansd Lilla Hult 
17650421 Anna Stina  Johan Nygren Mästersmed Annika Torsd Prinsfors
17650429 Jonas  Nils Svensson Catharina Johansd Mostorp Söderg
17650701 Anna Christina Anders Runbom Brita Christina Malmström Röd 
17650702 Greta  Anders Mårtensson Gretha Jonasd Boda 
17650704 Sven  Jean Gabrielsson Martha Johansd Buggeryd Mellang 
17650708 Lena  Anders Pärsson Annika Månsd Buggeryd Söderg
17650709 Anders  Sven Jonsson  Maria Ericsd Möcklamo Söderg 
17650712 Catharina  Sven Carlsson Annika Pärsd Lönhult
17650720 Abraham  Sven Svensson Annika Nilsd Stora Slättefall 
17650725 Maria Jöns Persson Eva Andersd Rödja Djuratorp
17650801 Maria  Jonas Månsson Sara Ericsd Gransbo 
17650812 Catharina  Sven Larsson Catharina Svensd Kärret 
17650815 Henrietta  Magnus Gabriel Gripenschöld  Bernhardina Elisabet Hvitfeldt Grimstorp
17650817 Nils  Jonas Fröberg Ryttare Maria Andersd Labbastigen 
17650819 Johannes  Peter Broman  Brita Jeansd Rödja Brog 
17650823 Catharina  Olof Svensson Maria Högagärde 
17650921 Fridrich Adolph Carl-Gustaf Stiernspetz Kapten Hedvig Elisabet Printzenschöld Hattsjöhult 
17651002 Stina  Per Månsson Lena Carlsd Högaholmen 
17651013 Lisa  Jonas Jonsson Kerstin Buggeryd Söderg 
17651016 Jonas  Anders Klase  Elisabet Melin Horsnäs 
17651018 Lisa  Sven Nilsson Lena Israelsd Haga
17651107 Abraham  Måns Arvidsson Maria Ingemarsd Lilla Slättefall 
17651122 Olof & Stina Tvillingar Lars Olofsson Maria Nilsd Boda 
17651127 Niclas  Håkan Möller Magister Eleonora Hagenberg Lilla Hult 
17651127 Christina  Elias Thorsson Sara Larsd Buggeryd Söderg 
17651205 Sven  Lars Pehrsson Maria Svensd Ryd Gummag 
17651205 Håkan  Carl Nilsson Helena Svensd Smedhemmet

 

17660101 Stina  Sven Nilsson Catharina Svensd Ånhult 
17660111 Catharina  Peter Johansson Margareta Svensd Giölen 
17660113 Anders  Carl Isacsson Kerstin Andersd Stora Boholm
17660119 Anders  Jacob Larsson Maria Johansd  Nyaby Västerg
17660125 Olof  Nils Cassel Soldat Sara Olofsd Järnbron 
17660209 Anders  Anders Andersson Catharina Svensd  Ryd Mellang
17660220 Brita  Peter Arvidsson Elisabet Ericsd Svinås Mellang
17660227 Margareta  Anders Hansson Kerstin Svensd Ryd Norrg
17660301 Elisabet  Nils Persson Annika Isacsd Kull 
17660302 Pehr  Pehr Perengren  Margareta Olofsd Delskogen
17660305 Carl Wilhelm Carl Wilh. Angel Cornett Anna Maria Thersia Sandberg Margrevehult 
17660305 Catharina  Anders Svensson Stina Jönsd Klensbygget
17660320 Greta Johan Gabrielsson Brita Larsd Hornaryd norrg 
17660329 Johannes  Jacob Nilsson  Stina Larsd Buggeryd Söderg
17660402 Christina  Per Månsson Maria Arnoldsd Åkersände 
17660405 Johannes  Jonas Johansson Maria Månsd  Hästholmen 

 

17670104 Ingela  Sven Månsson Helena Persd Ware 
17670105 Johannes  Eric Djurstedt Soldat  Sara Jonasd Målen 
17670120 Helena  Jonas Håkansson Elin Andersd Hornaryd 
17670121 Catharina  Petter Gustafsson Sockenskrädd Margareta Jonasd Delskogen 
17670130 Anders & Greta Tvillingar Jacob Larsson Maria  Nyaby Västerg 
17670219 Peter  Carl Sellegren Annika  Dissedala Söderg
17670224 Magnus  Elver Artig Soldat Stina Bengtsd Kroxås Soldattorp 
17670224 Sara  Jacob Carlsson (död)  Maria Persd (änka) Rudö 
17670226 Jöns Jonas Gustafsson  Maria Larsd Nyaby österg 
17670228 Carl  Eric Göthesson Annika Håkansd Jularetorpet 
17670228 Adolph Fredrich Magnus Grönvall Musicant Hedvig Charlotta Ström Ryd norrg 
17670311 Olof  Anders Runbom Brita Christina Malmström  Röd 
17670316 Magnus  Anders Månsson  Annika Svensd Hägganäs 
17670318 Sven  Gabriel Svensson Sara Gålleryd 
17670328 Annika  Nils Jönsson Martha Larsd Lilla Boholm 
17670330 Zacharias  Anders Nilsson Catharina Johansd Fjärdingsäng
17670330 Johan  Jonas Svensson  Annika Johansd Rödja Djurag 
17670411 Peter  Peter Fogel Ryttare  Margareta Bodanäs Qvarn
17670418 Christina  Sven Israelsson Sara Persd Svinås Mellang
17670501 Kerstin  Sven Isacsson  Stina Nilsd Kull 
17670502 Martha  Gustaf Röman Soldat  Elisabet Persd Knutstorp
17670508 Brita  Lars Åhsberg Soldat Ma???? Svensd Svinås Torp
17670510 Magnus  Jonas Svensson-Ryman Soldat  Kerstin Johansd  Sandryets Torp 
17670510 Sara & Maria Tvillingar Jonas  Catrina Johansd Fiskarhemmet Äpplah
17670513 Sven  Johan Svensson Maria Nilsd Rödja Mellang 
17670517 Maria  Måns Jönsson Ingeborg Svensd Buggeryd Norrg
17670603 Johannes  Lars Forsberg Smed Catrina Persd Prinsfors 
17670604 Eva  Jonas Johansson Ingeborg Brunsd Äpplaholms Backen
17670611 Beata Johanna  Axel Fredrich Printzenschöld Maria Elisb. Norberg Bodanäs 
17670612 Helena  Enok Lucasson Lena Johansd Klinthult 
17670619 Anders Johan  Abraham Sandstedt Inspector Catarina Johansd Smedhemmet 
17670623 Jonas  Anders Svensson Maja Larsd Rödja Söderg 
17670629 Anders  Jonas Carlsson Kerstin Persd Dissedala Söderg
17670708 Märta    Annika Larsd Hägganäs 
17670709 Lisbet  Lars Johansson  Sara Persd. Ekdal Nygård
17670715 Samuel  Samuel Nilsson Sara Samuelsd Aplaryd 
17670717 Helena  Petter Larsson  Catrina Gustafsd Ware
17670807 Johannes  Jöns Larsson  Annika Jonasd Lilla Äskås
17670904 Johannes  Gustaf Svensson Stina Håkansd  Torpet Öen 
17670916 David Selin Hindrich Davidsson Kyrkovärd Lisken Nilsd Buggeryd 
17670930 Clas Eric Carl Gustaf Stiernspetz Kapten  Hedvig Elisab.Printzenschöld Hattsjöhult 
17670930 Anders  Jonas Andersson Maria Svensd Ryd 
17671025 Helena Catrina  Jakob Svensson Hjertberg Greta Jonasd Bjennesby söderg
17671025 Jonas  Sven Larsson Halvbrukaren Maja Hansd Lilla Hult 
17671115 Annika  Sven Nilsson Lena Israelsd  Haga 
17671120 Maria  Sven Printz Ryttare  Ingri Nilsd  Bodatorpet
17671121 Johannes  Per Göthesson Greta Nilsd  Rödja Backst.Hagen 
17671127 Anders  Anders Svensson Catrina Andersd Carlstorp Rössby
17671205 Catrina  Petter Nilsson Maria Nilsd  Skomakaretorpet 
17671217 Johannes  Michel Månsson Annika Bengtsd Wästraby 
17671224 Jonas  Anders Månsson Lena Johansd Bygget Äpplaholm
17671227 Catrina  Anders Månsson  Maria Jonsd Ulfstorp

 

17680102 Bernhardina  Lars Johansson  Catrina Ingemarsd Hyltan
17680105 Christina  Jonas Mårtensson Kerstin Håkansd Ånhult
17680111 Mertha  Sven Persson Kerstin Johansd Paradis 
17680113 Helena  Lars Hultman Catrina Nilsd Hagabygget
17680126 Annika  Nils Håkansson Maja Jönsd Buggeryd mellang 
17680212 Kerstin  Sven Carlsson Annika Persd Lönhult 
17680213 Petter  Anders Jonsson Sara Pettersd Norskogen 
17680217 Petter  Måns Nyberg Soldat  Catrina Svensd Nyaby Torp
17680220 Sara  Jöns Johansson Ingri Persd Festeqvinna  Åkersände 
17680229 Catrina  Petter Trulsson Anna Charlotta Svinås norrg 
17680303 Jonas  Anders Andersson Catrina Svensd  Ryd mellang 
17680315 Margretha  Sven Ekelund Ryttare Lisa Andersd Rödja Söderg
17680319 Lars  Johan Larsson Sara Nilsd Björnaholmen 
17680319 Christina  Carl Carlsson Maria Persd Öfrarp 
17680325 Maja Lisa Paul Johansson  Lisken Hansd Bjennesby Norrg
17680403 Maria  Anders Persson Annika Månsd Buggeryd Söderg
17680405 Isac  Carl Isacsson Kerstin Andersd Stora Boholm
17680411 Johannes  Per Perongren Ryttare Margretha Olofsd Delskogen
17680417 Annika  Sven Persson Ingri Svensd Högagärde 
17680429 Maria  Petter Jönsson Sara Månsd Buggeryd Söderg
17680510 Peter  Carl Sellegren Annika Disedala Söderg
17680519 Nils  Johan Nilsson Ingela Andersd Haga 
17680607 Stina  Per Jonsson Sara Månsd Ullstorp 
17680626 Catrina  Anders Jonsson Brita Larsd Önnarp
17680629 Jonas  Lars Persson Maria Svensd Ryd Gummag 
17680630 Adolph Fredrich Christ.Benj.Scheele Asessor Anna Charlotta Printzenschöld Prinsnäs 
17680713 Sara Maria Johan Unge Kyrkoherde Helena Blackstadius  Sandsjö
17680803 Maja Lena  Johan Olsson Nygren Smed Annika Torsd  Prinsfors 
17680809 Nils  Daniel Persson Torpare Annika Michelsd Winberg Torpet 
17680815 Nils  Eric Djurstedt Soldat  Sara Jonasd Målen 
17680818 Dödfödd Anders Mårtensson Greta Jönsd Boa Torpet
17680830 Eric  Jonas Månsson Sara Ericsd Gransbo
17680901 Sara  Elver Artig Soldat Stina Bengtsd Kroxås Soldattorp
17680904 Stina  Jacob Nilsson  Stina Larsd Buggeryd Söderg
17680921 Jonas (oäkta)   Brita Jonsd Piga Äpplaholm
17680925 Jonas  Johan Gabrielsson  Mertha Johansd Buggeryd Mellang
17681012 Catrina  Jonas Gustafsson Maria Larsd  Nyaby österg 
17681025 Johan  Petter Nederström Ryttare Annika Johansd Buggeryd 
17681102 Sven  Johan Carlsson Kerstin Nilsd Ryd Norrg
17681105 Lena  Jonas Tyblad Smed Margreta Jonsd Prinsfors 
17681119 Anders  Per Arvidsson Lisbet Ericsd Svinås Mellang
17681127 Anna Christina Axel Fr.Printzenschöld Ryttm. Maria Elis. Norberg Bodanäs 
17681202 Andreas  Johannes Persson Gästgivare  Eva Yberg Möcklamo norrg 
17681224 Sara  Petter Månsson Stina Johansd Ware 

 

17690102 Sara  Nils Persson Annika Isacsd Kull
17690103 Brita  Eric Boman Rusthållare Maria Jonasd Rudö Storeg 
17690107 Dödfödd  Per Jönsson    Granskattehult
17690114 Annika  Johan Jonsson Elin Nilsd  Kroxås
17690118 Petter  Sven Johansson Annika Jonsd Buggeryd Mellang
17690127 Märtha  Johannes Persson Lena Persd Högagärde
17690203 Petter  Isac Carlsson  Catrina Gustafsd Helleved 
17690209 Cathrina  Anders Hansson  Kerstin Svensd Ryd Norrg
17690209 Christopher  Petter Svensson Torpare  Maria  Sonabygget
17690216 Lena  Petter Larsson Stina Christophersd Slättefall
17690216 Carl  Gustaf Bengtsson Lisken Persd Boatorpet 
17690219 Dödfödd  Sven Nilsson    Ånhult 
17690226 Maja  Jonas Håkansson Elin Andersd  Hornaryd 
17690307 Nils  Sven Nilsson  Catrina Jönsd Buggeryd Mellang
17690312 Catrina  Petter Larsson Torpare Catrina Gustafsd Wareviken 
17690326 Johannes  Sven Printz Ryttare Ingri Nilsdotter  Boatorpet
17690402 Maria  Jonas Svensson Annika Johansd Rödja Djurag
17690402 Maja Lisa Carl Nilsson Lena Svensd Magrehult Nedreg
17690406 Isac  Sven Svensson Annika Nilsd Stora Slättefall 
17690408 Johan  Per Nilsson  Lena Olufsd Farstorp
17690411 Christina  Måns Wessberg Annika Carlsd Rödja Norrg
17690412 Johan Axel Jöns Johansson Torpare Elin Bengtsd Hagabygget 
17690421 Maria  Sven Johansson Torpare  Maja Johansd Magrehult Torp
17690502 Jöns Lars Olsson Maria Nilsd Löfskogen 
17690502 Martha  Jonas Johansson Ingeborg Nilsd Äpplaholm Backen 
17690505 Johannes  Petter Johansson Margretha Olofsd Giölen 
17690514 Ulrica  Anders Runbom Rusthållare Brita Stina Malmström  Röd
17690520 Johannes  Anders Jonasson Brita Larsd Önnarp 
17690523 Petter  Nils Jönsson Mertha Lilla Boholm
17690530 Ingela Måns Pålsson Sara Olofsd Bisskull 
17690604 Petter  Olof Persson Annika Johansd Mostorp
17690621 Maria  Johan Jonsson Elin Nilsd  Kroxås
17690713 Maria  Sven Svensson Annika Svensd Ryd Gummag
17690715 Maria  Anders Klases  Lisa Melin Horsnäs 
17690728 Abraham & Isac Petter Trulsson Anna Lotta Ljungqvist Svinås 
17690804 Brita  Johan Persson Brita Johansd Pinkaretorpet
17690814 Lena  Jonas Andersson Torpare Catrina Nilsd Kärret
17690823 Petter Göran Håkan Persson Rusthållare  Annika Runbom Röd
17690827 Ingri  Magnus Magnusson Catrina Samuelsd Rudö
17690827 Stina  Sven Andersson Kerstin Nilsd Svinås Söderg
17690830 Mertha & Magnus Tvilling Anders Håkansson  Kerstin Jonasd Hägganäs 
17690922 Karin ? Carl Robert Hedenberg Fältväbel Hedvig Eleonora Printzenschöld Änganäs 
17690929 Catrina  Jacob Larsson Maja Johansd Bjennesby Norrg
17691015 Daniel  Lars Forsberg Smed Catrina Persd Prinsfors
17691025 Petter  Gustaf Röman Soldat Lisa Persd Knuts Torpet
17691111 Sven & Annika Tvillingar  Per Månsson Maria Arnoldsd Åkersände 
17691112 Isac  Anders Svensson Maria Larsd Rödja Söderg
17691129 Stina  Carl Isacsson Kerstin Andersd Stora Boholm
17691205 Carl Adam Magnus Grönberg Musekanten Hedvig Charlotta Ström Kull
17691217 Isac  Eric Isacsson  Maria Håkansd Stora Boholm
17691226 Eva  Anders Ingelsson Catrina Isacsd Helleved 

 

17700122 Gabriel  Jonas Gabrielsson  Ingeborg Persd Rödja Djurag 
17700130 Lena  Abraham Jonasson Stina Carlsd Björnaholmen 
17700216 Isac  Sven Isacsson Gästgivare Stina Nilsd Ryd 
17700319 Jonas  Anders Wallin Torpare Margareta Jonsd Pettersburg 
17700325 Nils  Jonas Elversson Brita Nilsd Rödja Lillag
17700401 Christina  Sven Larsson Catrina Svensd Granskattehult 
17700426  Dödfödd Johan    Källerstorp 
17700504 Abraham  Nils Olsson Margreta Ingemarsd Långaholmen 
17700518 Sven  Jacob Hjertberg Greta Jonasd Bjennesby Söderg
17700717 Johannes  Olof Pålsson Lena Svensd Korssten 
17700721 Johannes  Sven Nilsson Catrina Svensd Ånhult 
17700811 Jonas  Petter Gustafsson Margreta Jonasd Delskogen 
17700831 Sara  Nils Persson Annika Isacsd Kull 
17700912 Petter  Anders Persson Annika Månsd Buggeryd Söderg
17700916 Annika  Måns Jönsson  Kerstin Isacsd Aplaryd 
17700921 Anders Johan Lars Forsberg Smed Catrina Persd Prinsfors 
17700925 Anders  Per Jönsson Lisa Nilsd Granskattehult 
17701005 Dödfödd  Jöns Ingrid  Mostorp 
17701010 Johannes  Jonas Andersson Maja Svensd Ryd Mellang
17701015 Magnus  Jonas Månsson Lisa Larsd Klensbygget 
17701015 Anders & Elisabet (döda) Jonas Gustafsson Maria Larsd Nyaby Österg
17701031 Sara Mertha Jonas Olsson Smed  Annika Thorsd Prinsfors bruk
17701110 Johannes  Nils Johansson Ingrid Andersdr Högagärde 
17701121 Johannes  Jonas Larsson Maja Johansd Ryd Söderg
17701213 Jöns Petter Jönsson  Sara Månsd Buggeryd Söderg

 

17710117 Catrina    Nils Jönsson Märta Larsd Lilla Boholm
17710118 Annika  Samuel Nilsson Sara Samuelsd Aplaryd 
17710121  Maria Johan Sjögren Greta Christersd Stora Slättefall
17710221 Petter  Johan Nilsson Ingela Andersd Haga
17710228 Stina  Jöns Danielsson Elisabeth Andersd Svinås Mellang
17710228 Gabriel  Håkan Persson Rusthållare Annika Runbom Röd
17710302 Joseph  Nils Svensson Catrina Johansd Helleved 
17710303 Johannes  Paul Johansson Lisken Hansd Magrehult 
17710304 Håkan  Nils Håkansson Maja Jönsd Buggeryd Mellang
17710305 Arvid  Petter Trulsson Anna Lotta Ljungqvist Svinås
17710315 Lars  Eric Diurstedt Soldat Sara Jonasd Målen
17710324 Eva  Lars Johansson Sara Persd Nygård 
17710328 Ingela  Petter Persson Margretha Nilsd Gålleryd 
17710402 Johannes  Lars Persson Maja Svensd Ryd Gummag
17710407 Abraham  Jonas Johansson Ingeborg Nilsd Äpplaholm Backen 
17710507  Johan Magnus (oäkta) Carl Magn.Biellman Gördelmakare  Catrina Christiansd Piga Stora Slättefall 
17710531 Maja Lena Anders Runbom Inspector Brita Stina Malmström Prinsfors 
17710602 Sara  Bengt Jonsson Cecilia Persd Mostorp 
17710603 Jöns Johan Jönsson Lena Christophersd Lilla Slättefall 
17710613 Dödfödd Anders Jonsson Maja Jonsd Bjennesby 
17710629 Annika  Petter Nilsson  Maria Nilsd Skomakaretorpet 
17710801 Dödfödd Carl Carlsson Maja  Öfrarp
17710804 Sven  Sven Prins Ryttare Ingrid Persd Boda Ryttartorp
17710817 Johan (död) Sven Ryding Ryttare Annika Ericsd Buggeryd Söderg
17710817 Catrina  Anders Hansson Kerstin Svensd Ryd Norrg
17710830 Sven  Jöns Ericsson  Catharina Håkansd Ullstorp 
17710903 Petter  Lars Forsberg Smed Catrina Ekedal Prinsfors 
17710904 Elisabeth  Jonas Larsson  Catrina Johansd Kallmarehemmet 
17710906 Anna Maria  Jonas Isberg Helena Johansd Nyaby Österg
17710913 Greta  Sven Ekelund Lisa Andersd Rödja Söderg
17710914 Håkan Eric Göthesson Annika Håkansd Magrehult 
17710915 Sara  Johan Carlsson Kerstin Nilsd Ryd Norrg
17710919 Brita  Jacob Berggren Brita Persd Strömmen Torpet
17710922 Maria  Sven Månsson Torpare  Annika Svensson  Bodatorpet 
17710922 Joseph  (oäkta) Samuel Änkan Maja fr.Hult Korsberga Magrehult 
17710929 Johannes  Sven Svensson  Annika Svensd Ryd Gummag
17710929 Sven  Petter Broman Salpetersiudare Brita Johansd Rödja Brog
17711005 Jöns Petter Nilsson Torpare Catrina Gustafsd Norskogen 
17711010 Gabriel  Johan Gabrielsson Mertha Johansd Buggeryd Mellang
17711022 Sven  Jöns Andersson  Brita Svensd Äpplaholm Bygget
17711030 Maria  Elias Sandman Lena Nilsd Horsnäs 
17711103 Stina Johan Larsson Sara Nilsd Björnaholmen
17711124 Johan  Eric Boman Rusthållare Maria Jonasd Rudö
17711125 Magnus  Sven Månsson Ingeborg Svensd Nyaby Västerg
17711128 Stina Måns Nyberg Soldat Catrina Svensd Dusahemmet 
17711210 Sara  Lars Åsberg Soldat  Maria Svensd Svalebo Torpet
17711217 Maria  Eric Jonasson Maria Persd Rössby Mellang
17711222 Isac  Anders Nilsson Catrina Johansd Barkön 

 

17720101 Stina  Hindrich Davidsson Lisken Nilsd Buggeryd Söderg
17720114 Anders  Johannes Persson Lena Persd Högagärde 
17720130 Maria Elisabeth Axel Fredric Printzenschöld Maria Elisabeth Norberg Bodanäs 
17720209 Lisa  Måns Westberg Annika Carlsd Rödja Norrg
17720301 Sara  Per Månsson Maja Arnoldsd Åkersände 
17720314 Andreas  Sven Nilsson  Ingeborg Johansdr Guthult 
17720322 Johan  Magnus Magnusson Rusthållare Catrina Samuelsd Rudö
17720326 Israel  Peter Jonasson Marit Ericsd Svinås Söderg
17720404 Johannes  Jacob Hjertberg Rusthållare  Greta Jonsd Bjennesby Söderg
17720422 Magnus  Jonas Månsson Sara Ericsd Gransbo Torpet
17720426 Nils  Jöns Nilsson Elisabeth Israelsd Nyatorp 
17720429 Johan  Jöns Johansson Ingrid Persd Mostorp Norrg
17720518 Anders  Sven Nilsson Catrina Jönsd Buggeryd Mellang 
17720520 Kerstin  Jonas Svensson  Annika Johansd Rödja Djurag
17720526 Kerstin  Gustaf Bengtsson Lisa Isacsd Perstorp 
17720612 Sara  Per Jönsson Sara Månsd  Ullstorp 
17720612 Brita  Jöns Röberg Ryttare Ingrid Jonasd Takullen 
17720716 Zacharias  Anders Andersson Catrina Svensd Ryd Mellang
17720809 Sara  Petter Johansson Ingrid Johansd Högagärde Soldattorp
17720905 Mertha  Petter Månsson Maja Johansd Rödja Mellang
17720912 Nils Carl Nilsson  Lena Svensd Horsabo 
17720913 Cathrina  Sven Isacsson G„stgivare Stina Nilsd Ryd Söderg 
17720928 Britta Mertha  Gustaf Röman Soldat Elisabeth Persd Rödja Soldattorp
17721025 Isac  Carl Johansson Stina Hemingsd Magrevehult 
17721029 Håkan Nils Håkansson  Maja Jonsd Buggeryd Mellang
17721206 Lena Jonas Gustafsson Maria Larsd Nyaby Österg
17721206 Isac Carl Isacsson Kerstin Andersd Stora Boholm

 

17730208 Sara  Abraham Jonsson Kerstin Håkansd Hagabygget 
17730210 Döddfödd Per Svensson Maja Månsd Rössby Mellang
17730303 Håkan Eric Isacsson Margreta Håkansd Stora Boholm
17730305 Greta  Sven Landberg Trädgårdsmästare Anna Catrina Beckmark  Klockaregården Sandsjö
17730331 Maria  Anders Jonsson Maja Jonsd Bjennesby Norrg
17730411 Lena  Jöns Danielsson Elisabeth Andersd Svinås 
17730416 Magnus  Jacob Larsson Maria Johansd  Bjennesby Norrg
17730421 Jöns Petter Jönsson Sara Månsd Buggeryd Söderg
17730503 Stina  Jöns Carlsson Catrina Svensd Lilla Slättefall 
17730509 Judith  Sven Sjöström Siuderigevaldiga Lena Andersd Klinthult 
17730513 Anders  Sven Nilsson Maria Johansd Guthult 
17730525 Maja Lisa Anders Johansson Maria Isacsd Guthult 
17730605 Jöns Måns Jönsson Kerstin Isacsd Aplaryd 
17730618 Greta Lisa Hans Månsson Sara Pettersdr Aplaryd 
17730805 Sven  Johan Håkansson Maria Jonasd Ullstorp 
17730904 Helena  Jonas Månsson Kerstin Klensbygget 
17730912 Brita  Jöns Röberg Ryttare Ingrid Jonasd Takullen 
17730914 Nils  Petter Lindbom-Lindgren Soldat Ingrid Johansd Bockaryet 
17730917 Håkan  Anders Håkansson Sara Ericsd  Buggeryd Norrg 
17730927 Anders  Håkan Sandsten Nämndeman Annika Runbom Röd
17731011 Maria & Lisa  Jonas Elversson Kyrkovärd  Brita Nilsd Rödja Lilleg
17731012 Lars  Jonas Larsson Maja Johansd Ryd Söderg
17731019 Gustava Charlotta Fredrica An. Fr. Printzenshcöld Riddare Maria Elisabet Norberg Bodanäs
17731105 Petter  Johan Jonsson Annika Johansd Rössby Mellang
17731110 Johan  Anders Jonasson Brita Larsd  Hästholmen
17731216 Dödfödd Per Jönsson  Lisa Nilsd  Granskattehult 
17731225 Johanna  Runbom Inspector Malmström Prinsfors 


 

17740120 Greta Lisa  Johan Olsson Smed Annika Torsd Prinsfors 
17740206 Dödfödd  Elver Artig Soldat Christina Bengtsd Kroxås Soldattorp
17740207 Jonas  Johannes Svensson Catrina Carlsd Möcklamo Södra 
17740208 Greta  Nils Jonsson Catrina Axelsd Delskogen 
17740217 Catrina  Jöns Sandahl Lena Johansd Norrby 
17740304 Lena Sven Svensson Annika Svensd Ryd Gummag
17740306 Jöns  Nils Jonsson Stina Jönsd Karsås
17740314 Sven  Petter Larsson Catrina Gustafsd Norskogen 
17740314 Greta  Petter Persson  Margreta Nilsd Gålleryd
17740320 Petter  Per Persson Annika Johansd Svinås Norrg
17740321 Catrina  Sven Isacsson  Stina Nilsd Ryd Söderg 
17740322 Israel  Johan Carlsson Kerstin Nilsd Ryd Norrg
17740331 Jonas  Anders Jonsson Annika Abrahamsd Högagärde
17740423 Sara  Lars Johansson Sara Persd Nygård 
17740528 Petter  Johannes Erlandsson Beata Gunnarsd  Sallerås
17740601 Anders  Petter Svensson Ingrid Svensd Skogen Torpet 
17740604 Johannes  Sven Landberg Trädgårdsmästare Anna Catrina Beckmark Klockargården
17740628 Maja Lisa Petter Gustafsson Sockneskräddare Margreta Jonasd Delskogen 
17740711 Nils  Johan Nilsson Ingela Andersd Haga
17740721 Maja Stina Jonas Svensson Rusthållare Sara Andersd Boda 
17740724 Magnus  Anders Månsson  Maria Jönsd Bjennesby Norrg
17740725 Lisa Catrina  Jonas Isberg Lena Johansd Nyaby Österg
17740726 Merta  Sven Berggren Smed Stina Sjögren Prinsfors
17740731 Elsa  Jöns Johansson Ingrid Persd Mostorp Norrg
17740803 Catrina  Per Svensson Maja Månsd Rössby Mellang
17740804 Stina  Nils Persson Annika Isacsd Kull 
17740805 Johannes  Jonas Gustafsson Maria Larsd Nyaby Österg
17740812 Sven  Jonas Israelsson Annika Svensd Wallsjöbäck
17740827 Jonas  Jacob Larsson Maria Johansd  Bjennesby Norrg 
17740901 Anders  Johan Gabrielsson  Mertha Johansd  Buggeryd Mellang 
17740902 Johannes  Johan Sandström Gästgivare Anna Dorothea Lindberg Ryd Söderg
17740916 Sven  Olof Persson Annika Johansd Mostorp Söderg
17741003 Helena Catrina Jacob Hjertberg Rusthållare Greta Jonasd Bjennesby Söderg
17741006 Johannes  Lars Persson Maja Svensd Ryd Gummag
17741023 Annika  Måns Nilsson Stina Jonasd Rössby Norrg 
17741103 Jonas  Jonas Andersson Maja Svensd Ryd Mellang
17741114 Gustaf  Petter Jonasson Catrina Persd Rödja Djurag
17741115 Ingrid  Jonas Månsson  Sara Ericsd Gransbo
17741117 Johannes  Lars Åsberg Soldat Maja Svensd Svinås Soldattorp
17741207 Johannes & Sara Mertha  Lars Forsberg Smed  Catrina Persd Prinsfors
17741208 Annika  Daniel Bengtsson Sara Larsd Mostorp Söderg
17741215 Mertha  Petter Månsson Maja Johansd Rödja Mellang 
17741223 Olaus  Magnus Runbom Soldat  Anna Maja Johansd Ryds Soldattorp 
17741223 Annika  Anders Hansson Kerstin Svensd Ryd Norrg
17741225 Stina & Greta Nils Cassel Soldat  Sara Johansd  Järnbron
17741225 Johannes  Petter Johansson Annika Larsd Rödja Mellang
17741227 Sven  Jonas Bengtsson Lena Svensd Mo 
17741229 Maria  Petter Lundwall Beata Jonasd Svinås Söderg

 

17750109 Johan  Abraham Jonasson Stina Carlsd Björnaholmen 
17750112 Christiern  Johan Sjögren Soldat Greta Christiansd Ånhult soldattorp
17750119 Brita  Gustaf Bengtsson Lena Jonasd Sågen
17750127 Johannes  Anders Andersson Catrina Svensd Ryd mellang
17750205 Anders  Jacob Berggren Brita Persd Strömmen
17750205 Maria  Anders Samuelsson Lena Hindriksd Buggeryd söderg
17750211 Lena Carlsdotter Carl Johansson  Stina Hemmingsd Magrehult nedreg
17750214 Britta Stina Petter Lindbom Soldat Ingrid Johansd Bockaryet 
17750219 Petter  Johan Danielsson Lena Jacobsd Källestorp
17750224 Anders  Jöns Danielsson Elisabet Andersd Svinås Mellang 
17750301 Elisabeth  Eric Boman Maria Jonasd Stora Rudö
17750303 Stina  Eric Djurstedt Soldat  Sara Jonasd Målen
17750315 Sara  Jonas Andersson Catrina Nilsd Målen 
17750315 Johannes (oäkta)  Jonas Gabrielsson Änganäs  Lisa Persd Kroxås
17750315 Lisa  Petter Larsson Catrina Gustafsd Norskogen
17750330 Zacharias  Carl Nilsson Lena Svensd  Horsabo
17750331 Margreta  Nils Sandholm Annika Ljungqvist Giölganäs
17750401 Stina  Abraham Jonsson  Kerstin Håkansd Hagabygget
17750409 Isac  Johan Ågren Ryttare Lena Håkansd Djurås
17750415 Sven  Jonas Håkansson Elin Andersd Hornaryd
17750415 Håkan  Eric Isacsson Margreta Håkansd Stora Boholm
17750422 Jonas  Nils Månsson Lena Håkansd Hästholmen
17750512 Måns och Per Tvillingar Jonas Larsson Catrina Johansd Fiskarhemmet
17750522 Per Adolph Axel Fredrich Printzenschöld Maja Lisa Norberg Bodanäs
17750607 Lena  Jöns Johansson Catrina Carlsd Stora Äskås
17750625 Brita Caisa Sven Månsson Annika Svensd Kåldal
17750625 Eva  Jonas Johansson Ingeborg Nilsd Äpplaholms Backen
17750702 Greta  Jonas Andersson Annika Larsd Fiärsäng
17750706 Israel  Sven Nilsson Lena Israelsd Stora Slättefall
17750716 Stina  Jöns Röberg Ryttare Ingrid Jonasd Takullen
17750803 Anders  Sven Johansson Stina Jonsd Rössby norrg
17750811 Nils och Lisa tvillingar Eric Göthesson Annika Håkansd Horsnäs
17750812 Måns Gabriel Björklund Glashandlare Maria Bengtsd Kroxås soldattorp
17750815 Jonas  Jonas Svensson Rusthållare Sara Andersd Boda
17750829 Stina  Olof Pålsson Lena Svensd Korssten
17750908 Petter  Måns Jönsson Kerstin Isaksd Aplaryd
17750909 Sven  Petter Trulsson Anna Charlotta Ljungqvist Svinås norrg
17750926 Lisa  Jonas Jonsson Annika Persd torpet Marken 
17750930 Annika  Paul Johansson Cecilia Hansd Bohult
77510031 Dödfödd Elver Artig Soldat Stina Bengtsd Kroxås
17751018 Catrina  Per Jönsson Lisa Nilsd Granskattehult
17751112 Lena Catrina Per Perngren Ryttare Margreta Olofsd Delskogen
17751112 Per Johannes Persson Lena Persd Möcklamo söderg
17751118 Annika  Johan Håkansson Rusthållare Maria Jonasd Ullstorp
17751121 Anna Lisa Johan Sandström Gästgivare Anna Dorotea Lindberg Ryd Söderg
17751126 Catrina  Arvid Persson Caisa Pettersd Gottery
17751206 Catrina  Gustaf Röman Soldat Elisabet Persd Knuts
17751212 Johannes och Helena Tvilling Håkan Nilsson Catrina Johansd Sevedstorp
17751214 Mertha  Per Månsson Maria Arnoldsd Åkersände
17751215 Dödfödd Jonas Månsson Lisa Larsd Klensbygget
17751218 Dödfödd  Abraham Malmberg Ryttare Maja Johansd Bodaryet
17751221 Dödfödd  Anders Svensson Catrina Andersd Perstorp
17751229 Sven  Anders Håkansson Sara Ericsd Lilla Hult

till Sandsjö Hembygdsförening